Club Sessions

Winter Timetable 2016-2017

Adult & Junior Winter Training Sessions 2016-17 PDF

When What Lead
Monday 17:30-18:30 NITS Paddle Machines Nigel
18:30-19:30 NITS Paddle Machines Nigel
18:30 Gym Circuits Brian G
Tuesday 06:30-07:30 Early risers’ paddle (WRENS/CRAP) Tamsin/Kat
16:30-17:00 Core Nigel
17:30-18:30 NITS Paddle Machines Nigel
18:30-19:30 NITS Paddle Machines Nigel
18:30 Weights – Gym (CRAP)  Immi/Kat
Wednesday 06:30-07:30 Core Tamsin
18:15-19:15 Core Sarah
18:00-20:00 Slalom Andy F
Thursday 06:30-07:30 Early risers’ paddle (WRENS/CRAP) Tamsin/Kat
18:30-19:45 Aerobic Circuits – Club Room Brian G
18:30 Weights – Gym (CRAP)  Immi/Kat
Friday 09:15 Paddle & cake (all abilities) Michelle
Saturday 08:30-09:00 Core Nigel
09:00-10:30 Club session – point to point/efforts Nigel
11:00-12:00 PIGS Miriam
Sunday 09:00-10:30 Club session / Long paddle (or race!) Nigel

Summer Timetable 2016

When What Lead
Monday 18:30 5k Time trial – Suitable for all levels.  3k version available for newcomers. (As long as you’re stable in a boat and can paddle the distance.)
Tuesday 06:30-07:30 Early birds
16:30-17:00 Core Nigel
17:30-18:30 Perfecting Paddling (all divisions) Nigel
18:30-19:30 Intervals  (Div 5 to 1) Dave
18:30-19:30 Intervals  (Div 9 to 6) Nigel TBC
Wednesday Evening Pangbourne paddle / long paddle
(Check the Facebook Group each week for confirmation.)
Nigel
18:00-19:00 Slalom (Beginners) Andy F
19:00-20:00 Slalom (Advanced) Andy F
Thursday 06:30-07:30 Early birds
18:30-19:30 3, 2, 1  (about Div 6 to 1) Dave
18:30-19:30 Alternative 3, 2, 1 (Div 9 to 7) Nigel TBC
Saturday 8:30-9:00 Core & Stretching Nigel
09:15-10:30 Mixed group session – point to point, wash hanging, hare and hounds. (Div 9 to 4) Nigel
Often a faster group go out too, depending on who’s around.
Sunday 9:00 Club session

These are the more formalised training sessions. Members are, of course, welcome to go out whenever they wish, with the usual proviso that they should go out in a group of three or more if in Club boats.